Jak serwisować klimatyzację?

Efektywność w pracy i w domu, a jednocześnie zwiększenie własnego komfortu i ochronę zdrowia, można uzyskać dzięki regularnemu serwisowaniu klimatyzacji. Warto dbać o nią systematycznie, przestrzegając podstawowych zasad, które można wykonywać samodzielnie, ale także korzystać z pomocy specjalistów.

Jak serwisować klimatyzację?

Najważniejszą czynnością podczas czyszczenia klimatyzacji jest kontrola filtra, który stanowi część systemu zatrzymującą wszelkie zanieczyszczenia z powietrza. W przypadku filtrów jednorazowych konieczna jest regularna wymiana urządzenia, którą można wykonywać samodzielnie. Elementy wielokrotnego użytku z kolei można czyścić z wykorzystaniem chociażby ciepłej wody, podobnie jak w przypadku obudowy zewnętrznej.

Pomoc fachowca

Bardziej zaawansowane metody konserwacji wymagają pomocy specjalisty, który dokona kompleksowego przeglądu klimatyzacji. Skorzystanie z takiej usługi jest wskazane co najmniej raz w roku, aby fachowiec mógł zweryfikować poprawność działania systemu, dokonać kompleksowej dezynfekcji, a jednocześnie usunąć ewentualne usterki. Dysponują oni specjalistycznym sprzętem, dzięki któremu można precyzyjnie pozbyć się zanieczyszczeń, zalegających we wszystkich zakamarkach systemu.

Skutki niewłaściwej konserwacji

Brak serwisowania klimatyzacji może przynieść niekorzystne konsekwencje dla osób korzystających z tych pomieszczeń. Przede wszystkim system może nie działać z pełną mocą, gdy będzie się w nich znajdować zbyt duża ilość zanieczyszczeń. Wówczas obniży się komfort pracowników czy domowników, a uzyskanie tego samego efektu chłodzącego będzie wymagało zużycia większej ilości energii, co sprawi, że rachunki będą droższe.

Innym problemem mogą być dolegliwości zdrowotne, które mogą stać się rezultatem oddziaływania gromadzących się w instalacji drobnoustrojów na jakość powietrza. Takie zagrożenie sprzyja rozwojowi chorób układu oddechowego, a szczególne konsekwencje mogą odczuwać osoby, które posiadają alergie na rozwijające się w systemie mikroorganizmy. Długotrwałe przebywanie w takich pomieszczeń nie jest wskazane.