Klimatyzacja w biurze

W obecnych czasach niemalże standardem w wyposażeniu biura jest klimatyzacja, dlatego też praktycznie każdy nowoczesny budynek posiada taki system, a starsze obiekty również są pod tym kątem dostosowywane. Dzięki temu praca, szczególnie latem, gdy upał niemal każdemu mocno daje się we znaki, będzie znacznie przyjemniejsza i pozwoli w komfortowych warunkach wykonywać swoje obowiązki.

Ulga w upałach

Klimatyzacja w biurze jest wykorzystywana przede wszystkim, gdy na zewnątrz panują bardzo gorące temperatury, co przekłada się na nagrzanie pomieszczeń, a próba przewietrzenia w tej sytuacji nie da pozytywnego efektu. Duszną atmosferę zwiększa również fakt ciągłej pracy komputerów oraz innych urządzeń elektronicznych, które w ciągu dnia wytwarzają ciepło. W ten sposób powstają warunki, które zmniejszają komfort pracy pracowników oraz ich wydajność, zaś dzięki klimatyzacji można te niedogodności zminimalizować.

Oczyszczanie powietrza

Oprócz przyjemnego chłodzenia ważną zaletą klimatyzacji w biurze jest usuwanie drobnoustrojów będących w powietrzu, które mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie, a przede wszystkim przyczynić się do rozwoju chorób. Usuwanie bakterii czy kurzu może sprawić, że pracownicy rzadziej będą chorować i tym samym osłabiać wydajność całego zespołu.

Rozsądna eksploatacja

Mimo że klimatyzacja w biurze jest bardzo przydatnym systemem, aby przynosiła korzyści należy we właściwy sposób wykorzystywać jej możliwości. Przede wszystkim trzeba umiejętnie dobierać temperaturę w stosunku do pory roku i ciepła na zewnątrz. Zbyt duże różnice oraz ciągły nawiew chłodnego powietrza w jedno miejsce przez dłuższy czas może skutkować przeziębieniem przebywających osób, dlatego trzeba rozsądnie dobierać parametry.

Regularna konserwacja

Poprawna praca klimatyzacji biurowej jest uzależniona również od cyklicznie wykonywanej konserwacji instalacji. Przez długotrwałe użytkowanie osadzają się w niej bakterie czy kurz, które utrudniają funkcjonowanie, a jednocześnie zmniejszają czystość powietrza. Poradzić sobie można z tym za pomocą odgrzybiania czy regularnej wymiany filtrów.