Wady i zalety wentylacji mechanicznej

Rosnącą popularnością wśród inwestorów domów jednorodzinnych cieszy się wentylacja mechaniczna, która jest komfortowym i oszczędnym energetycznie rozwiązaniem dla osób szukających nowoczesnych systemów dla swojego budynku, mających ułatwić codzienne funkcjonowanie. Instalacja ta posiada szereg zalet, choć nie jest pozbawiona wad, które postaramy się w klarowny sposób przedstawić.

Automatyzacja działania i wszechstronność rekuperacji

Wykorzystanie wentylacji mechanicznej, szczególnie w porównaniu do grawitacyjnego typu instalacji, odznacza się możliwością zaprogramowania właściwych parametrów, które nie wymagają późniejszej ingerencji użytkownika. Właściwa praca w automatyczny sposób jest dostosowywana do warunków panujących wewnątrz budynku. Poza tym, rekuperacja jest systemem bardziej uniwersalnym i niezawodnym, który może funkcjonować nie tylko w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych, ale także o każdej porze roku.

Oszczędności finansowe

Czynnikiem sprzyjającym wykorzystywaniu wentylacji mechanicznej w swoim budynku jest również możliwość zaoszczędzenia środków finansowych podczas jej funkcjonowania. Wpływa na to chociażby opcja dostosowania automatycznego zakresu pracy do aktualnego zapotrzebowania, co pozwala uchronić się przed niepotrzebną, nadmierną eksploatacją. W tym kontekście ważna jest również możliwość odzyskiwania ciepła, która umożliwia ograniczenie strat cieplnych. W taki sposób można zmniejszyć opłaty za ogrzewanie domu w okresie zimowym.

Najważniejsze wady wentylacji mechanicznej

Dla niektórych osób pewną niedogodnością może być hałas, który wytwarzany jest podczas działania wentylacji mechanicznej. Można go jednak zminimalizować chociażby poprzez zastosowanie szczelnej izolacji. Do wad rekuperacji można także zaliczyć stosunkowo wysoki koszt zakupu oraz instalacji tego systemu we własnym budynku. Jest on wyższy w przypadku adaptowania istniejącego obiektu do takich potrzeb, zaś można go zmniejszyć podczas projektowania i montażu systemu już na etapie budowy nowego domu.