Zalety i wady rekuperacji

Wiele korzyści można uzyskać stosując na terenie własnego budynku wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, która nazywana jest także rekuperacją. Jednocześnie przy zakupie należy także wziąć pod uwagę wady, które wiążą się z wykorzystywaniem tego systemu do przewietrzania pomieszczeń.

Najważniejsze zalety

Coraz większa popularność rekuperacji to efekt licznych korzyści, które kuszą klientów i sprawiają, że decydują się oni na montaż energooszczędnych systemów do wymiany zużytego, zanieczyszczonego powietrza na świeże oraz filtrowane, które zapewni komfort i przełoży się na samopoczucie osób przebywających w tych pomieszczeniach. Z tego powodu jest ona szczególnie zalecana osobom zmagającym się z alergiami, a także użytkownikom, którzy cierpią z powodu często nawracających infekcji.

Głównym czynnikiem odróżniającym wentylację mechaniczną od innych, podobnie działających systemów jest możliwość odzyskiwania ciepła z powietrza, dzięki któremu można zaoszczędzić środki finansowe na ogrzewaniu w okresie zimowym, zmniejszając rachunki czasami nawet o połowę. Pozwala to generować tym samym mniejszą ilość zanieczyszczeń do środowiska naturalnego.

Rekuperacja likwiduje również konieczność otwierania okien, gdyż przewietrzanie pomieszczeń jest wykonywane przez system wentylacji mechanicznej. W ten sposób nie dostaną się do wnętrza budynku owady, hałas z zewnątrz, ale także będzie można w ten sposób zapobiec powstawaniu uciążliwych i niekorzystnych dla zdrowia przeciągów. Jest całkowicie zautomatyzowany i może być swobodnie wykorzystywany przez całą dobę, bez konieczności zarządzania ręcznego. Do zalet wentylacji mechanicznej zaliczyć można też usuwanie wilgoci z pomieszczeń.

Główne wady

Jak w przypadku większości technologii, można także wskazać wady rekuperacji, choć jest ich znacznie mniej niż korzyści. Wśród nich przywołać można przede wszystkim stosunkowo wysoki koszt zakupu oraz montażu, który z reguły kształtuje się na poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Funkcjonowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zwiększa rachunki za wykorzystanie energii elektryczną i jednocześnie jest od niej uzależnione – brak prądu sprawia, że rekuperacja nie może działać.