Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu?

Jednym z krążących mitów wokół używania instalacji chłodzących pomieszczenie jest przekonanie, że klimatyzacja szkodzi zdrowiu, które jest całkowicie błędnym założeniem. Może ona przynieść negatywne skutki tylko wtedy, gdy będzie niewłaściwie eksploatowana, co dotyczy większości urządzeń technicznych. W przypadku użytkowania zgodnego z instrukcją jej zalety są z kolei bardzo szerokie.

Obniżenie temperatury

Działanie klimatyzacji pozwala na zmniejszenie temperatury w trakcie upałów i zredukowanie dusznej atmosfery w pomieszczeniach, co poprawia komfort przebywania w nich większości osób, w tym szczególnie pewnych grup. Dotyczy to chociażby użytkowników zmagających się z chorobami układu krążenia, a także mających problemy z oddychaniem. Wówczas klimatyzacja może takim osobom wydatnie pomóc.

Warto jednakże nie doprowadzać do szoku termicznego poprzez stosowanie zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniu względem ciepła, z którym zetkniemy się poza budynkiem. Może to być niekorzystne dla naszego organizmu, dlatego warto rozważnie dobierać ustawienia klimatyzatora, aby uzyskać pełne korzyści wykorzystywanego systemu i nie sprawić sobie żadnych nieprzyjemności poprzez niewłaściwe użytkowanie.

Wsparcie dla alergików

Inną funkcją klimatyzacji, która ma bezpośredni wpływ na zdrowie, jest zatrzymywanie zanieczyszczeń, które mogą wpływać na jakość powietrza. Za tę funkcję odpowiada przede wszystkim filtr, który powinien być zgodnie z zaleceniami producenta wymieniany lub czyszczony. Wówczas możliwe jest zapobieganie również rozwojowi alergii, za który odpowiada duża ilość zanieczyszczeń w powietrzu, które mogą osadzać się w zakamarkach pomieszczenia, gdy takiego systemu nie posiadamy.

Konserwacja zgodna z zaleceniami producenta

Dla pełnej, poprawnej pracy klimatyzacji i uzyskania pozytywnego wpływu na zdrowie, samopoczucie i codzienny komfort życia, ważna jest właściwa eksploatacja systemu. W tym celu należy przestrzegać zasad, które są wskazane przez producenta urządzenia, a także regularnie korzystać z pomocy specjalistów, którzy zajmą się konserwacją całej instalacji. Taką pomoc zapewnią Państwu fachowcy z firmy Techset.