Jak często serwisować klimatyzację?

Poprawne działanie klimatyzacji, szczególnie w okresie letnim, gdy jest ona wykorzystywana najintensywniej, wymaga regularnie wykonywanej konserwacji. Osoby posiadające taki system w domu, w biurze, a także lokalu usługowym mogą być dylemat, jak często serwisować klimatyzację, aby dobrze spełniała swoją funkcję w ich budynku.

Czyszczenie całego urządzenia

Kompleksowy serwis klimatyzacji pracującej w warunkach domowych czy biurowych powinien być wykonywany co najmniej raz w roku przez specjalistyczną firmę, która zrealizuje te działania starannie, z wykorzystaniem fachowych urządzeń i preparatów. Idealną opcją jest jednak dwukrotna konserwacja w ciągu roku, przed rozpoczęciem intensywnej pracy w okresie letnim oraz po zakończeniu tej pory roku.

Regularniejszej konserwacji wymagać może klimatyzacja pracująca w lokalach gastronomicznych – wówczas pracuje ona przez dłuższy czas i jest narażona na większe zanieczyszczenia, dlatego też w szybszym czasie może dojść do jej osadzenia się chociażby dużej ilości kurzu, co skutkuje też mniejszą wydajnością.

Wymiana lub czyszczenie filtra

Najważniejszym elementem całego systemu jest filtr, który zatrzymuje pojawiające się w pomieszczeniu zanieczyszczenia. Jego ciągłe działanie skutkuje tym, że z biegiem czasu staje się on w coraz większym stopniu zabrudzony, dlatego też należy go regularnie czyścić lub wymieniać, jeśli mamy do czynienia z elementem jednorazowym. W zależności od warunków i intensywności działania powinno się serwisować ten element klimatyzacji co najmniej raz na 3 miesiące, choć w wielu przypadkach częściej, niekiedy nawet co miesiąc.

Bieżące mycie

Oprócz dbania o najważniejsze elementy układu ważne jest również czyszczenie zewnętrznej powierzchni klimatyzatorów. W przypadku tej czynności nie ma ustalonej konkretnej reguły, ale powinniśmy przede wszystkim nie dopuszczać do sytuacji, w której zalegający brud stanie się widoczny, a na powierzchni urządzenia będą mogły rozwijać się drobnoustroje. Najlepiej takie czynności wykonywać raz w tygodniu, co nie zajmie zbyt dużo czasu.